Пал Геревич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пал Геревич
Лични податоци
Роден(а)10 август 1948 (1948-08-10) (73 г.)
Будимпешта, Унгарија
Спорт
Спортмечување

Пал Геревич (унгарски: Pál Gerevich, роден на 10 август 1948 година) е унгарски мечувалец, кој освои две олимписки бронзени медали на натпреварите на саботната сала. [1] Пал Геревич го освои светското првенство во мечување со сабја во 1977 година и во моментов го тренира виенскиот мечувалски клуб Виенер Спортклуб.

Тој исто така беше член на унгарскиот тим кој го освои светското првенство во 1973, 1978, 1981 и 1982 година и го освои среброто 1975 година и бронза во 1977 година. Тој беше избран за унгарски спортист на годината во 1977 година.

Тој е син на легендарниот мечувалец Аладар Геревич и олимписки медалист Ерна Боген-Богати . Неговиот дедо Алберт Боген кој се натпреваруваше за Австрија на Летните олимписки игри во 1912 година (освојувајќи сребрен медал во тимска сабја) и за Унгарија на Летните олимписки игри 1928 година .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pál Gerevich Olympic Results“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2011-02-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]