Палеобалкански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дрво на индоевропски јазици.

Палеобалканските јазици се подгрупа на индоевропските јазици. Во оваа група спаѓаат:


† - мртви јазици, вештачки зачувани во црквата или познати на науката по текстови.

Поврзано[уреди | уреди извор]