ПУ „Славко Лумбарковски“ - Бач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Славко Лумбарковски

Поглед на подрачното основно училиште „Славко Лумбарковски“
Поглед на подрачното основно училиште „Славко Лумбарковски“
Место
Општина: Општина Новаци
Наречено по: Славко Лумбарковски
Нас. место: Бач
Адреса: с. Бач
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1962
Број на ученици: 28 (2021/2022)
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Славко Лумбарковски“ (официјално: Подрачно основно училиште „Славко Лумбарковски“ - Бач; скратено: ПОУ „Славко Лумбарковски“) — подрачно основно училиште во селото Бач, составен дел на истоименото училиште во селото Новаци.

Училиштето е именувано по македонскиот народен борец Славко Лумбарковски.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото, во непосредна близина на црквата „Рождество на Пресвета Богородица“.

Објект[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето бил изграден во 1962 година и зафаќа површина од 732 м2.[1]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.[2] Наставата се изведува во една смена.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°55′54.8″N 21°33′27.3″E / 40.931889° СГШ; 21.557583° ИГД / 40.931889; 21.557583