Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Бач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Бач 12.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Краварско-бачка
Местоположба

Карта

Координати 40°55′53.2″N 21°33′32.2″E / 40.931444° СГШ; 21.558944° ИГД / 40.931444; 21.558944Координати: 40°55′53.2″N 21°33′32.2″E / 40.931444° СГШ; 21.558944° ИГД / 40.931444; 21.558944
Место Бач
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено XIX век
1912 (обновена)
1921 (обновена)
Осветување 21 септември 1912
Живопис 1886
Зограф Коста Анастасов
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Рождество на Пресвета Богородица – главна селска црква во селото Бач.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во XIX век, а била обновена од егзархистите и осветена на 21 септември 1912 година, односно на празникот Рождество на Пресвета Богородица којшто е и селска слава. Во текот на Првата светска војна, црквата била разрушена, а повторно била обновена во 1921 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна. Главниот влез се наоѓа на западната страна до којашто е доградена отворена припрата, а над неа се издига и камбанаријата којашто е прилепена до објектот на храмот. Црквата има и спореден влез на јужната страна до којшто е доградена мала камена припрата над чијшто влез има фреска на којашто е претставена Богородица со Исус. Храмот има женски оддел којшто е во облик на балкон.[2]

Познато е дека црквата била зографисана во 1886 година од страна на Коста Анастасов од Крушево, а за тоа сведочи и натписот на црковнословенски којшто гласи:

Сей храмъ Прест Богородица нво вем она се образис г. г. Архіепіск. к иереа. Иліа. ктитор. и приложніцъ г. 1886. из рукь Коста. Анасташіовикъ зуграфа ѿ слафно Крушово мсцъ. 4.[3]

Внатрешноста денес е без фрески, но со икони на апостоли и светци. Во главниот дел на црквата висат метални кандилници и лустери коишто потекнуваат пред обновувањето.[2]

Дворот на црквата е ограден со метална ограда и во него има помошен објект, базен за верски обреди и гробови на српски војници.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 12. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 Цркви“. Visit Pelagonia.
  3. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуство. стр. 279.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]