ПУ „Пере Тошев“ - Небрегово

Координати: 41°26′55.9″N 21°33′38.5″E / 41.448861° СГШ; 21.560694° ИГД / 41.448861; 21.560694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пере Тошев

Поглед на подрачното основно училиште „Пере Тошев“
Поглед на подрачното основно училиште „Пере Тошев“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Пере Тошев
Нас. место: Небрегово
Адреса: с. Небрегово
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Пере Тошев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Пере Тошев“ — Небрегово; скратено: ПОУ „Пере Тошев“) — подрачно основно училиште во селото Небрегово, составен дел на истоименото училиште во селото Десово.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Пере Тошев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во источниот дел од селото, во непосредна близина на сретселото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 31 јануари 2020.

41°26′55.9″N 21°33′38.5″E / 41.448861° СГШ; 21.560694° ИГД / 41.448861; 21.560694