ОУ „Пере Тошев“ - Десово

Координати: 41°27′50.9″N 21°29′18.4″E / 41.464139° СГШ; 21.488444° ИГД / 41.464139; 21.488444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пере Тошев

Поглед на централното основно училиште „Пере Тошев“
Поглед на централното основно училиште „Пере Тошев“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Пере Тошев
Нас. место: Десово
Адреса: с. Десово
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски и албански
Контактни информации

Основно училиште „Пере Тошев“ (официјално: Централно основно училиште „Пере Тошев“ — Десово; скратено: ЦОУ „Пере Тошев“) — централно основно училиште во селото Десово.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Пере Тошев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во западниот дел од селото, во непосредна близина на ридот на којшто е сместена црквата „Св. Троица“.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува на македонски и албански наставен јазик.[1]

Во склоп на училиштето влегуваат следните подрачни училишта:

Од нив, единствено во подрачното училиште во Дупјачани се одвива настава од прво до деветто одделение, додека во останатите настава од прво до петто одделение.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 31 јануари 2020.

41°27′50.9″N 21°29′18.4″E / 41.464139° СГШ; 21.488444° ИГД / 41.464139; 21.488444