ПУ „Пере Тошев“ - Дупјачани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пере Тошев

Поглед на подрачното основно училиште „Пере Тошев“
Поглед на подрачното основно училиште „Пере Тошев“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Пере Тошев
Нас. место: Дупјачани
Адреса: с. Дупјачани
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Пере Тошев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Пере Тошев“ - Дупјачани; скратено: ПОУ „Пере Тошев“) — подрачно основно училиште во селото Дупјачани, составен дел на истоименото училиште во селото Десово.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Пере Тошев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Влезот на училиштето

Објектот на училиштето се наоѓа во западниот дел од селото, на околу стотина метри од сретселото.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 31 јануари 2020.

Координати: 41°26′26.7″N 21°31′10.9″E / 41.440750° СГШ; 21.519694° ИГД / 41.440750; 21.519694