ПУ „Даме Груев“ - Карамани

Координати: 41°03′54.2″N 21°23′33.2″E / 41.065056° СГШ; 21.392556° ИГД / 41.065056; 21.392556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Даме Груев

Поглед на подрачното основно училиште „Даме Груев“
Поглед на подрачното основно училиште „Даме Груев“
Место
Општина: Општина Битола
Наречено по: Даме Груев
Нас. место: Карамани
Адреса: с. Карамани
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Даме Груев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Даме Груев“ - Карамани; скратено: ПОУ „Даме Груев“) — подрачно основно училиште во селото Карамани, составен дел на истоименото училиште во Битола.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Даме Груев.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето е во состав на ОУ „Даме Груев“ во Битола од 1969 година.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа на влезот од селото, непосредно од левата страна на патот кој води од Долно Оризари.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Организација на работата во училиштето“. македонски: ОУ „Даме Груев“ - Битола. Посетено на 1 август 2019.
  2. „Историјат“. македонски: ОУ „Даме Груев“ - Битола. Посетено на 1 август 2019.

41°03′54.2″N 21°23′33.2″E / 41.065056° СГШ; 21.392556° ИГД / 41.065056; 21.392556