Прејди на содржината

ПОУ „Мите Богоевски“ - Болно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мите Богоевски

Место
Општина: Ресен
Наречено по: Мите Богоевски
Нас. место: Болно
Местоположба

Карта

Основни информации
Основано: 1927
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место www.mitebogoevski.edu.mk
Училиштето гледано од запад.

Подрачно основно училиште „Мите Богоевски“ — подрачно основно училиште во Болно, Општина Ресен. Училиштето е огранок на истоименото училиште во Ресен. Градбата била изградена во 1927 година и е од површина од 125 м2, додека дворната површина изнесува 420 м2.[1]

Познати луѓе кои учеле во ова училиште

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Нашето Училиште“. Ресен: ОУ „Мите Богоевски“ - Ресен. Архивирано од изворникот 2014-12-23. Посетено на 5 август 2022.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]