Основен суд Неготино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на влезот на основниот суд во градот Неготино

Основен суд Неготино — суд со основна надлежност сместен во градот Неготино и го опфаќа подрачјето на општините Неготино и Демир Капија.[1]

Судот во Неготино ја извршува судската власт во прв степен во рамките на двете гореспоменати општини. Основниот суд во Неготино одлучува за сите дела во прв степен по кривични дела и прекршоци извршени на подрачјето на општините Неготино и Демир Капија.

Историја[уреди | уреди извор]

Основниот суд во Неготино е основан на 1 јануари 1977 година.

Внатрешна организација[уреди | уреди извор]

Основниот суд во Неготино е поделен на четири одделенија: граѓанско, кривично, приемно и прекршочно. Самиот суд располага со три судници. Судот е сместен во простории на улицата „Маршал Тито“ 84.

Судот има ангажирано седум судии за решавање на предметите, од кои еден е претседател на судот, еден заменик-претседател и пет судии.

Претседатели на судот[уреди | уреди извор]

Од неговото основање во 1977 година, претседатели на ОС Неготино биле следниве:

  • Љубомир Бочваров
  • Милутин Перчинков
  • Ратко Петровски
  • Лазар Ризов
  • Aцо Анѓелковски

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Закон за судовите“ (PDF). Министерство за правда на Македонија. Службен весник на Република Македонија. Посетено на 15 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°29′9″N 22°5′24″E / 41.48583° N; 22.09000° E / 41.48583; 22.09000