Осмотски притисок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Влијанието на осмотскиот притисок врз црвените крвни клетки

Осмотски притисок е притисокот што се создава со преминувањето на материите преку полупропустливи мембрани до нивното изедначување на концентрациите.

Релација на Морс[уреди | уреди извор]

Осмотскиот притисок Π на идеален раствор може да се пресмета според релацијата на Морс (наречена по Хармон Нортроп Морс):[1]

,

каде

i е бездимензионален Вант Хофов фактор
M е моларноста
R=0.0821 L atm K-1 mol-1 е гасна константа
T е термодинамичка температура

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Mansoor M. Amiji, Beverly J. Sandmann (2002). Applied Physical Pharmacy. McGraw-Hill Professional. стр. 54–57. ISBN 0071350764.