Османштет

Координати: 51°1′7″N 11°25′38″E / 51.01861° СГШ; 11.42722° ИГД / 51.01861; 11.42722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Османштет
Место во Илмтал-Вински Пат
Замок во Османштет
Замок во Османштет
Замок во Османштет
Грб на Османштет
Османштет во рамките на Германија
Османштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општина Илмтал-Вински Пат
Основни податоци
Површина 16,50 км2
Надм. височина 200 м
Население 1.240  (31 декември 2012)
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036462
Портал www.ossmannstedt.info
Координати 51°1′7″N 11°25′38″E / 51.01861° СГШ; 11.42722° ИГД / 51.01861; 11.42722

Османштет (германски: Oßmannstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Илмтал-Вински Пат.