Општина Океро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Океро
Океро комун
Општина
Градското собрание на Океро
Градското собрание на Океро
Грб на Општина Океро
ЗемјаШведска
ОкругОкругот Вестра Јеталанд
СедиштеОкеро
Површина[1]
 • Вкупна511,4 км2 (1,975 ми2)
 • Земјишна25,74 км2 (994 ми2)
 • Вода485,66 км2 (18,751 ми2)
 Ареа од 1 јануари 2014.
Население (31 декември 2019)[2]
 • Вкупно12.916
 • Густина2,5/км2 (6,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166SE
ПокраинаБохуслен
Општински код1407
Мреж. местоwww.ockero.se

Општина Океро е општина во округот Вестра Јеталанд во западна Шведска. Нејзиното седиште се наоѓа во градот Океро на главниот остров, кој исто така се нарекува Океро.

Општината се состои од острови во северниот архипелаг, Гетеборг веднаш надвор од Гетеборг. Со вкупна површина од 26.03 km 2 е една од најмалите општини во Шведска.

Општината е една од ретките во Шведска која не била споена и затоа сè уште ја има истата област како единицата формирана од парохија (сокен) со првите акти на локалната власт од 1862 година. Во периодот 1915–1959 година, во општината имало голем број општини (еден вид окрузи во рамките на рурална општина каде се занимаваат со прашања од урбан карактер).

Географија[уреди | уреди извор]

Островот Хелсо

Општината Океро се состои од десет населени островчиња во текот на целата година. Се смета дека тие се протегаат од светилникот Винга до крајбрежниот град Марстранд во општината Кунгалв. Десетте острови се именувани:

 1. Бјорко
 2. Фото
 3. Грото
 4. Хипелн
 5. Халсо
 6. Хоно
 7. Калвсунд
 8. Кало-Книпла
 9. Роро
 10. Океро

Забележете дека „ö“ значи „остров“ на шведски, па затоа има многу имиња што завршуваат со „ö“. На пр Бјорко значи „Остров од бреза“.

Од нив, Хоно е најголем со околу 4.800 жители, а Океро е исто така прилично голем со 3.100. Сепак, сите десет се населени со луѓе во текот на целата година. Повеќето острови имаат мостна врска меѓу себе. Сепак, нема патна врска со копното, само автомобилски фериботи од западен Гетеборг. Фериботите се добри со густ распоред. Локалниот референдум во 2003 година во општина Океро ги отфрли плановите за иден мост до копното.

Историја[уреди | уреди извор]

За време на Викиншката ера, островите Океро им припаѓале на норвешките кралеви, а делот од брегот бил познат како Речна работа. Во 13 век, кралот Хокон Хоконсон од Норвешка си изградил куќа на Океро, бидејќи често бил таму со својата морнарица.

Во 1658 година, областа станала шведска заедно со Бохуслен.

Во средината на 18 век, риболовот на харинга процвета во голема индустрија, а рибарските заедници на островите цветаа околу 50 години.

Во 1950-тите беа дизајнирани грбот. Бидејќи главната индустрија отсекогаш бил риболов, чамецот и харингата станале симболи. Десетте харинги одговараат на десетте острови.

Омал, исто така наречен обо, е шведски гетамалски дијалект што се зборува на островите во општината Океро. Има некои одлики на шведскиот дијалект во Гетеборг (Гетеборгска), но и одлики од англискиот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Површини на општините на 1 јануари 2014 г.“. Централна статистичка служба на Шведска. 2014-01-01. Архивирано од изворникот (Microsoft Excel) на 2016-09-27. Посетено на 2014-04-18.
 2. „Население во државата, окрузите и општините на 31 декември 2019 г.“. Централна статистичка служба на Шведска. 20 февруари 2020. Посетено на 20 февруари 2020. (шведски)