Олберслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олберслебен
Место во Бутштет
Селската црква
Селската црква
Грб на Олберслебен
Олберслебен is located in Германија
Олберслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општина Бутштет
Основни податоци
Површина 13,16 км2
Надм. височина 157 м
Население 711  (31 декември 2017)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99628
Повик. бр. 036372
Портал www.vg-buttstaedt.de
Координати 51°8′52″N 11°20′18″E / 51.14778° СГШ; 11.33833° ИГД / 51.14778; 11.33833Координати: 51°8′52″N 11°20′18″E / 51.14778° СГШ; 11.33833° ИГД / 51.14778; 11.33833

Олберслебен (германски: Olbersleben) — село и поранешна општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од општината Бутштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Елерслебен се наоѓа во источниот дел на Тириншката Котлина помеѓу Етерсберг и Фине.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]