Област Бојсун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Областа Бојсун е означена како 3 .

Бојсун (узбечки: Boysun tumani / Бойсун тумани) е област во регионот Сурксондарјо, Узбекистан. Нејзин главен град е градот Бојсун.[1] Има површина од 3,546км2[2] и неговото население брои 117.500 (од 2021).[3] Областа се состои од еден град (Бојсун), 5 населби од градски тип (Кофрун, Тангимуш, Пасуркси, Ќорабојин, Работат) и 7 рурални заедници.[1] Во 2019 година изгубила дел (174 км2) од нејзината територија до повторно воспоставениот округ Бандиксон.[4]

Во 2001 година, областа Бојсун била прогласена за нематеријално културно наследство од УНЕСКО.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Classification system of territorial units of the Republic of Uzbekistan“ (узбечки и руски). The State Committee of the Republic of Uzbekistan on statistics. July 2020.
  2. „Surxondaryo viloyatining ma'muriy-hududiy bo'linishi“ [Administrative-territorial division of the Surxondaryo Region] (PDF) (узбечки). Surxondaryo regional department of statistics.
  3. „Urban and rural population by district“ (PDF) (узбечки). Surxondaryo regional department of statistics.
  4. „Bandixon district of Surxondaryo region will be reorganized“. Zamin (узбечки). 7 November 2019.
  5. „Cultural space of Boysun District“. UNESCO Culture Sector. Посетено на 5 September 2014.