Прејди на содржината

Бојсун

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бојсун (узбечки: Boysun, руски: Байсун) е град во регионот Сурксондарјо, Узбекистан и главен град на округот Бојсун.[1] Населението било 16.732 според пописот во 1989 година, [2] и 27.600 во 2016 година. [3]

Илјадници години во тесната планинска клисура, трговските каравани минувале низ Железните порти. Овој регион го поминале војските на Александар Велики, Џингис Кан и Тамерлан. Пештерите Тешик-Таш содржат остатоци од неандерталците. Блиските планини Кугитанг во близина сè уште содржат ѕидни слики познати како „лов на магични бикови“, кои датираат од периодот на мезолит.[4]

Граѓаните на Бојсун ги украсувале своите домови со шарени, лесни, цврсти и пријатни таписерии и елегантни украси, и пролетна облека ги разубавуваат нивните алишта и чевли. На маси и извајани ковчези во близина на ѕидовите се насликани керамички садови.[5]

Географија

[уреди | уреди извор]

Бојсун лежи во долина што поминува низ ридски регион и надгледувана од гребенот Бојсунток на опсегот Гисар, кој се издига на 3.100 метри овде и уште повисоко на запад. Пејзажот е драматичен, но сув, и варира од тревни области до изложени карпи.

Бојсун има студена пустинска клима (Кепенова климатска класификација BWk), со студени зими и топли лета. Врнежите се генерално слаби и непредвидливи. Есента е највлажна сезона, додека летата се многу суви.

Транспорт

[уреди | уреди извор]

Главниот пат низ градот е рутата P-105. Ова се поврзува со М39 на запад во близина на Шораб, што води до Дехконобод, Гузор, Шахрисабз и Самарканд посеверно, и до Аккургон и Термез појужно.

Статус на светско наследство

[уреди | уреди извор]

Овој локалитет бил додаден на списокот на светско наследство на УНЕСКО на 18 јануари 2008 година во категоријата мешовито (културно и природно).[6]

  1. „Classification system of territorial units of the Republic of Uzbekistan“ (узбечки и руски). The State Committee of the Republic of Uzbekistan on statistics. July 2020.
  2. Population census-1989
  3. Soliyev, A.S. Shaharlar geografiyasi [Geography of cities] (PDF) (узбечки). стр. 145. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-07-09. Посетено на 2023-09-23.
  4. „Boysun, Uzbekistan“. Посетено на January 8, 2021.
  5. „Boysun“. Посетено на June 22, 2021.
  6. „Boysun“. UNESCO World Heritage Centre. Посетено на 10 February 2013.