Оберајсен

Координати: 51°5′14″N 11°24′48″E / 51.08722° СГШ; 11.41333° ИГД / 51.08722; 11.41333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оберајсен
Место во Илмтал-Вински Пат
Црква во Оберајсен
Црква во Оберајсен
Црква во Оберајсен
Оберајсен во рамките на Германија
Оберајсен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општина Илмтал-Вински Пат
Основни податоци
Површина 4,98 км2
Надм. височина 240 м
Население 178  (31 декември 2012)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 036373
Портал www.vg-ilmtal-weinstrasse.de
Координати 51°5′14″N 11°24′48″E / 51.08722° СГШ; 11.41333° ИГД / 51.08722; 11.41333

Оберајсен (германски: Oberreißen) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Илмтал-Вински Пат.