ОУ „7 Март“ - Челопек

Од Википедија — слободната енциклопедија
„7 Март“

Место
Општина: Општина Брвеница
Нас. место: Челопек
Местоположба
Основни информации
Контактни информации

ОУ „7 Март“основно училиште во тетовското село Челопек, Општина Брвеница[1]. Во минатото училиштето се викало Братство - Единство, за потоа да се преименува во Братство. Подоцна локалните Албанци поднеле барање за преименување до Министерството за образование. Предложеното име, инаку го одбележува Денот на албанските наставници, кој всушност е датумот на кој е отворено првото училиште на албански јазик во историјата.

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 15.01.2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]