ОУ „Наим Фрашери“ - Јагол Доленци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наим Фрашери

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Кичево
Наречено по: Наим Фрашери
Нас. место: Јагол Доленци
Адреса: с. Јагол Доленци
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 84[1]
Настава на: албански
Контактни информации
Мреж. место naimbejfrasheri.weebly.com/
Е-пошта naimbejfrasheri@gmail.com
Телефон (045) 258-598

Основно училиште „Наим Фрашери“ (официјално: Основно општинско училиште „Наим Фрашери“ - Јагол Доленци; скратено: ООУ „Наим Фрашери“; во минатото: ОУ „Даме Груев“) — централно основно училиште во селото Јагол Доленци. Училиштето се наоѓа помеѓу селата Јагол и Јагол Доленци.

Денес, училиштето е именувано по албанскиот поет, Наим Фрашери, додека во минатото училиштето го носело името на македонскиот револуционер Даме Груев.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на централниот објект на училиштето се наоѓа на самиот влез во селото Јагол Доленци, од десната страна на асфалтниот пат.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото училиште во селото било отворено во 1906 година, кога предавал Љуба Репиќ. Училиштето отсекогаш било централно, бидејќи селото служело како средиште за околните 12 села.[3]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на албански наставен јазик.[4]

Училиштето во минатото имало настава на македонски наставен јазик.

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето спаѓаат:[1]

Наставата од шесто до деветто одделение, учесниците од подрачното училиште во Калешовци продолжуваат да ја следат во подрачното училиште во Туин, додека останатите во централното училиште во Јагол Доленци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ГОДИШНА ПРОГРАМАНАОУ"НАИМ ФРАШЕРИ "ЗА УЧЕБНАТА 2019/2020 ГОД“. Општина Кичево. Text "urlhttp://kercova.gov.mk/sovet1/25/3/Naim%20Frasheri/Godishna%20programa.pdf" ignored (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
  2. „СЛУЖБЕН ВЕСНИК“ (PDF). Службен весник. Посетено на 2021-01-04.
  3. Трифуноски, Јован (1968). Кичевска котлина: Селски населби и население. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 46.
  4. „Во Кичево нема пари за нафта и струја за училиштата, ама има за плати за превработеноста со наставници и хаусмајстори“. МКД.мк. Посетено на 2021-01-04.

Координати: 41°37′25.33″N 21°00′42.27″E / 41.6237028° СГШ; 21.0117417° ИГД / 41.6237028; 21.0117417