ПУ „Наим Фрашери“ - Туин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наим Фрашери

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Кичево
Наречено по: Наим Фрашери
Нас. место: Туин
Адреса: с. Туин
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: албански
Контактни информации
Мреж. место naimbejfrasheri.weebly.com/
Е-пошта naimbejfrasheri@gmail.com
Телефон (045) 259-493

Подрачно училиште „Наим Фрашери“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Наим Фрашери“ - Туин; скратено: ПООУ „Наим Фрашери“; во минатото: ОУ „Даме Груев“) — подрачно основно училиште во селото Туин. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Туин.

Денес, училиштето е именувано по албанскиот поет, Наим Фрашери, додека во минатото училиштето го носело името на македонскиот револуционер Даме Груев.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Туин.

Историја[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето потекнува од 1998 година.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на албански наставен јазик.[3]

Наставата е организирана од прво до деветто одделение. Во ова училиште продолжуваат и учениците од ПУ „Наим Фрашери“ - Калешовци, кое е петгодишно.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „СЛУЖБЕН ВЕСНИК“ (PDF). Службен весник. Посетено на 2021-01-04.
  2. 2,0 2,1 „ГОДИШНА ПРОГРАМАНАОУ"НАИМ ФРАШЕРИ "ЗА УЧЕБНАТА 2019/2020 ГОД“. Општина Кичево. Text "urlhttp://kercova.gov.mk/sovet1/25/3/Naim%20Frasheri/Godishna%20programa.pdf" ignored (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
  3. „Во Кичево нема пари за нафта и струја за училиштата, ама има за плати за превработеноста со наставници и хаусмајстори“. МКД.мк. Посетено на 2021-01-04.

Координати: 41°37′03.28″N 21°02′43.52″E / 41.6175778° СГШ; 21.0454222° ИГД / 41.6175778; 21.0454222