ОУ „Мурат Лабуништи“ - Лабуништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мурат Лабуништи

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Струга
Наречено по: Мурат Лабуништа
Нас. место: Лабуништа
Адреса: с. Лабуништа
Местоположба

Основни информации
Директор: Валон Мамуди
Настава на: македонски и албански
Контактни информации
Е-пошта muratlabunisti@gmail.com
Телефон 046 792 059

Основно училиште „Мурат Лабуништи“ (официјално: Основно општинско училиште „Мурат Лабуништи“ - Лабуништа; скратено: ООУ „Мурат Лабуништи“) — централно основно училиште во селото Лабуништа. Училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Лабуништа.[1]

Училиштето е именувано по контроверзниот револуционер Мурат Лабуништа.

Именување[уреди | уреди извор]

Училиштето во минатото го носело името „Маршал Тито“.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во средишниот дел на селото Лабуништа, во непосредна близина на селската црква „Св. Никола“.

Историја[уреди | уреди извор]

Училиштето било реновирано во текот на 2016 година, кога Министерството за образование на наука извршило замена на старите и дотраени прозорци со нови.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основни и средни училишта“. Општина Струга. Посетено на 14 ноември 2018.
  2. „Реновирано основното училиште „Мурат Лабуништа" во с. Лабуништа“. Министерство за образование и наука. 1 февруари 2016. Посетено на 14 ноември 2018.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • [ Официјално мрежно место]

Координати: 41°16′12″N 20°35′49″E / 41.27000° СГШ; 20.59694° ИГД / 41.27000; 20.59694