Црква „Св. Никола“ - Лабуништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Дримкол 23.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°16′10.55″N 20°35′51.95″E / 41.2695972° СГШ; 20.5977639° ИГД / 41.2695972; 20.5977639Координати: 41°16′10.55″N 20°35′51.95″E / 41.2695972° СГШ; 20.5977639° ИГД / 41.2695972; 20.5977639
Населено место Лабуништа
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Лабуништа.[1]

Околу црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Објекти во близина на црквата „Св. Никола“ биле опожарени на 30 јануари 2012 година. Опожарувањето биле подметнато, а истото се случило по повеќедневните етнички тензии во Струга и протестите на албанското население, што се јавиле како реакција на исмејувањето на исламот и Куранот на карневалот во Вевчани.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. БГ/СН/бета (31 јануари 2012). „Опожарена црква во Лабуништа“. Дојче Веле. Посетено на 14 ноември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]