Нушиќијада

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нушчијада е годишен фестивал на комедијата што се одржува во градот Ивањица, во регионот Моравица во југозападна Србија.

Историја[уреди | уреди извор]

1967–1972 година

Фестивалот е основан во 1967 година под името „Септември во Ивањица“.[1] Тој бил организиран на иницијатива на Радован Васовиќ, а бил замислен како фестивал на афирмација на големите социјалистички компании кои дејствуваа во Ивањица.[1]

Следната година, фестивалот го сменил името во „Нушијада“ и се одржувал како прослава на филмската комедија од 1968 до 1972 година, која ја привлекла културната елита на тогашна Југославија. Фестивалот имаше Тркалезна сцена со катче. Фестивалот го носи името на познатиот српски комичен драматург Бранислав Нушиќ, кој ја употреби реченицата „Ти си врзан за Ивањица!“ како удар во неговите комедии, што укажува на заканата од егзил во овој град од 19 век. Подоцна тоа стана слоган на фестивалот и покана за Ивањица. Во 1972 година, фестивалот заврши.[2]

2010–2018 година

Во 2008 година, граѓанска петиција за заживување на фестивалот била потпишана од над 10% од населението. Формирана е граѓанска организација по име КудеС (Културна децентрализација на Србија) која го водела процесот на организирање на новиот фестивал. Откако локалното Собрание го усвоило предлогот, општината Ивањица, Културниот центар Ивањица и Туристичката организација Ивањица се приклучија на партнерството, а овие четири организации ја организираа Нушиќијадата почнувајќи од 2010 година.[3] [4]

Според организаторите, Нушијадата во 2015 година привлекла повеќе од 55.000 посетители, што е најголема бројка од нејзиното основање.[5] Нушијадата во 2016 година повторно привлекла 55.000 посетители.[6]

2018 – денес

Во март 2018 година, претседателот на општината и локалниот водач на владејачката Српска напредна партија донеле одлука да го исфрлат КудеС (водачот на преродбата на фестивалот и неговиот главен организатор) од списокот на организатори на настанот.[7] [8] Овој потег нашироко се сметал за политички мотивиран, бидејќи поранешните учесници на настанот сатирично го исмеваа претседателот на Србија и лидер на Српската напредна партија Александар Вучиќ.[7] [8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Preminuo je idejni tvorac ivanjičkog festivala“. infoliga.rs (Serbian). 13 September 2019. Посетено на 7 October 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „ABOUT NUŠIĆIJADA“. nusicijada.rs. Посетено на 1 September 2013.
  3. Bojović, Beba. "Nušićijada" vratila sjaj staroj varoši“. blic.rs (српски). Посетено на 1 September 2013.
  4. Trtović, V. „Ivanjica opet u znaku Nušića“. pressonline.rs (српски). Архивирано од изворникот на 2017-08-26. Посетено на 1 September 2013.
  5. „Rekordno masovno lečenje smehom zabeleženo na ivanjičkoj Nušićijadi“. nusicijada.rs (Serbian). 4 September 2015. Посетено на 12 September 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  6. „Sedma Nušićijada oborila sve rekorde, ne odstupajući od kulturnih okvira i pravih vrednosti“. nusicijada.rs/ (Serbian). 31 August 2016. Посетено на 20 September 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  7. 7,0 7,1 D., K. (27 March 2018). „SNS stavio Nušićijadu "pod kontrolu". danas.rs (Serbian). Посетено на 27 March 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  8. 8,0 8,1 „Kao u Nušićevoj komediji: Organizatori "Nušićijade" izbačeni iz festivala koji su stvorili“. blic.rs (Serbian). 27 March 2018. Посетено на 27 March 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]