Нутела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Nutella
ВидНамаз
Земја на потеклоИталија
Регион или државаПиедмонт
Создадена одFerrero
Главни состојкиШеќер, палмово масло, лешник, Какао, млеко во прав
Food energy
(per serving)
80 (15 g serving) kcal
Cookbook: Nutella на Викикниги 

Нутела (итал. Nutella) е име на бренд, сладок крем од лешник, создаден од италијанската компанија Фереро.

Историја[уреди | уреди извор]

Претходници[уреди | уреди извор]

Иако Nutella влегла на пазарот за првпат во 1964 година, нејзиниот претходник Supercreme постои од 1951 година. Supercrema бил развиен од претходниот производ, Paste Giandiu, создаден во 1946 година од страна на Питер Ферер, основачот на компанијата. Главната состојка, лешник, е типичен производ на провинцијата Пиемонт од која доаѓа од семејството Фереро.

Сите овие производи биле претходник на денешната мешавина на чоколади и лешници развиени во Италија по прекумерните даноци на какао кои го спречуваат нормалното производство на чоколадо.

Првата Нутела[уреди | уреди извор]

Во 1963 година, Петровиот син Мишел Фереро решил да го усоврши Supercremu со намера да го шири брендот во Европа. Промрните биле некои негови состојки, имиџот и името на производот ("Нутела" - од англискиот збор "nut " што значи лешник), а неговото лого остана непроменето до денес.

Првата Нутела од фабриката на семејството Фереро во Алба, во Пиемонт, излегла на 20 април 1964 година. Производот му донесе голем успех на семејството и остана до денес популарен.


Содржина[уреди | уреди извор]

Точната содржина на производот е строго чуваната тајна на компанија Фереро. Според пакувањето, главните состојки на Нутела се шеќер, разни растителни масла, лешници и какао (овие состојки сочинуваат само 20% од производот). Рецептот на Нутела не е ист во сите земји. На пример. Во Италија, содржи помалку шеќер од оној произведен во Франција. Се продава како крем од лешник, бидејќи според италијанскиот закон нема доволно концентрација на какао да биде чоколаден крем.

Начини на употреба[уреди | уреди извор]

  • Намаз: Нутела е сладок намаз што може да се користи на многу начини. Традиционалниот италијански начин е да се подмачкува Нутела на парче леб (италијански панел е Нутела - леб и Нутела), иако ова може да се направи и со разни пецива, бисквити ...
  • Состојки за печење на бонбони: Често се користи како состојка која дава вкус и арома на разни печени колачи.
  • Полнење на колачи и пецива: Во многу француски градови, често се појавува тесто полнето со Нутела, често се служи со исечени овошја, како што се банани и јагоди. Слични деликатси постојат во Италија (без овошје), каде што дури и повеќе популарни Кроасани полнети со Нутела.
  • Глазури за колачи: Нутела, исто така, може да служи како состојка за глазура.

Успешност во производството[уреди | уреди извор]

Во Италија, Нутела стана културен и друштвен феномен. Многу книги се напишани за неа, и важна тема во филмот Бјанка, италијански режисер Нанија Морети. Нутелата е многу популарна во остатокот од Европа, Канада, Австралија, Нов Зеланд, Турција, Сингапур, Бразил и Јужна Африка, особено кај децата и младите. Таа е помалку популарна во САД, каде што овој производ бил само скап увоз до 2000-тите.


Наводи[уреди | уреди извор]