Ferrero SpA

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Текст на наслов Текст на наслов
Тип Друштво со ограничена одговорност
Индустрија Храна
Основана 1946
Основач Пјетро Фереро (Pietro Ferrero)
Седиште Алба, Италија (Alba, Piedmont, Italy)
Клучни луѓе Џовани Фереро (Giovanni Ferrero,)
Продукти Производството на слаткарски производи
Приходи €6.3 милијарди (2008-2009)
Вработени 21,500
Веб страна ferrero.com


Фереро СпА е италијански производител на чоколада(chocolate ) и други кондиторски производи, основан од Пјетро Фереро (confectioner Pietro Ferrero), слаткар, во 1946 година со седиште во Алба, Пиемонт, Италија. Компанијата го постигнала успехот на чело со синот на Пјетро, Микеле Фереро (Michele Ferrero), потоа со неговиот син Пјетро Микеле (внук на основачот), кој го надгледуваше глобалниот бизнис пред да почине на 18 април 2011 година во велосипедска несреќата на возраст од 47 години. Анкетата во 2009 од Институтот за Репутација ја рангираше Фереро како најреномирана компанија во светот. Тоа е приватна фирма во сопственост на семејството Фереро и е опишана како "една од најпознатите таинствени фирми во светот. " Групата Фереро во светот , на чело извршен директор Џовани Фереро, вклучува 38 трговски друштва, 18 фабрики, а околу 21.500 вработени.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1946 година, Пјетро Фереро измислил крем од лешници и какао (hazelnuts and cocoa), добиени од Гјандуја(Gianduja), да се мачка на леб, и го нарече Паста Гјандујаa. Затоа Фереро создаде нова компанија за да го произведува и продава. Синовите на Фереро станаа заеднички извршни директори. Микеле Фереро го изменил рецептот на неговиот татко за да се произведе Нутела (Nutella), која за првпат беше продадена во 1964 година и стана популарна во целиот свет. Компанијата придава големо значење на тајноста, наводно, да се заштитат од индустриска шпионажа. Таа никогаш не одржала прес-конференција и не дозволува медиумски посети на својата фабрика. Производите Фереро се направени со машини дизајниран од страна на куќа во одделот за инженерство.

Производи[уреди | уреди извор]

Во прилог на Нутела, Фереро произведува многу други производи, вклучувајќи ги и чоколадите Фереро Рошер, Покет Кафе, Мон Шери, Џиото, Рафаел Конфетериа, Рафаело крем бонбони со кокос, Ханута чоколадни обланди исполнети со лешник и Тик Так освежувачки бомбони за здив. Верзија од темно чоколадо на Фереро Рошер исто така е достапна, наречена Фереро Рондноир, кој содржи бисер на темното чоколадо во центарот наместо лешник, еурокрем, наместо нутела и парчиња крцкава чоколадо наместо мелени лешници. Исто така постои и кокос верзија, Конфетериа Рафаел, кој содржи млечен крем на бадем од околу и покриена со шлаг и рендан кокос. Колекцијата Фереро Престиж е збир на три пралини: Рошер,Рондноир и кокос верзија наречена градина Коко. Бонбоните градина Коко се слични на Конфетериа Рафаел, но имаат крем од кокос наместо млечен крем. Фереро, исто така, ја произведува серијата Киндер, вклучувајќи Киндер Сурпрајс (Kinder Surprise) или Киндер Сорпреса (Kinder Sorpresa) во Италија (исто така познат како "Киндер јајца"), Фиеста Фереро, Киндер чоколадни редови (Kinder Chocolate), Киндер Среќен Хипо (Kinder Happy Hippo), Киндер Макси, Киндер Буено (Kinder Bueno). и Киндер Деличе.

Референции[уреди | уреди извор]

1. ^ Klaus Kneale (May 6, 2009). "World's Most Reputable Companies: The Rankings". Forbes.

2. ^ a b c Hooper, John (2 July 2010). "Italy's meltdown over EU Nutella ban that never was". The Guardian. Retrieved 3 July 2010.

3. ^ Ilan Brat; Jeffrey McCracken; Dana Cimilluca (November 9, 2009). "Hershey Plots Cadbury Bid". The Wall Street Journal. "[Ferrero] is known for the secrecy with which it guards its chocolate recipes and its management decisions."

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

• Ferrero Group official website • Yahoo! - Ferrero SpA Company Profile