Прејди на содржината

Ноќ на вештерките: Крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филмскиот плакат

Ноќ на вештерките: Крај (англиски: Halloween Ends), познат и како Завршува Ноќта на вештерките — американски слешер од 2022 година, кој е продолжение на Ноќта на вештерките убива (2021), тринаесеттиот дел од франшизата за Ноќта на вештерките и последниот филм во трилогијата продолженија што започна со филмот од 2018 година, кој директно го следи филмот од 1978 година . Во режија на Дејвид Гордон Грин и косценарист на Грин, Дени Мекбрајд, Пол Бред Логан и Крис Берниер, во филмот играат Џејми Ли Кертис, Енди Матичак, Рохан Кембел, Вил Патон, Кајл Ричардс и Џејмс Џуд Кортни .Во филмот се зборува за Кори Канингем, млад човек кој се вљубил во внуката на Лори Строд, додека низа настани, вклучително и вкрстување на патиштата со Мајкл Мајерс, го нарушиле неговиот живот и го прават убиствен отпадник.

Пред објавувањето на Ноќта на вештерките во 2018 година, Мекбрајд потврди дека тој и Грин имале намера да снимаат два филма што ќе се снимаат еден со друг, но се решиле против тоа, чекајќи да ја видат реакцијата на првиот филм. По успехот на првиот филм, во јули 2019 година, насловот на филмот бил објавен заедно со Halloween Kills . Грин имал намера на секој филм од трилогијата да му дала своја уникатна тема, а крајот на Ноќта на вештерките е „љубовна приказна“; Џон Карпентер го опиша филмот како „заминување“ од неговите претходници. Откако беше одложено поради тековната пандемија СОВИД-19, главното фотографирање беше направено во Грузија помеѓу јануари и март 2022 година, а повторното снимање се одржа во средината на 2022 година.

Halloween Ends “ беше премиерно прикажан на Beyond Fest во Лос Анџелес на 11 октомври 2022 година, а во кино беше објавен во САД на 14 октомври 2022 година, од Universal Pictures . Филмот започна да се емитува истовремено на платените нивоа на Peacock 60 дена. Доби мешани критики од критичарите,[1] кои го критикуваа неговиот фокус на новите ликови [2] и генерално го сметаа за слаб заклучок за серијата.[3]

Заплет[уреди | уреди извор]

На ноќта на Ноќта на вештерките во 2019 година, 21-годишниот Кори Канингам го чува младото момче Џереми, кое се шегува со Кори затворајќи го во таванот. Токму кога родителите на Џереми се враќаат дома, Кори ја отвора вратата со клоци и случајно го удира Џереми преку оградата на скалите до смрт. Кори бил обвинет за намерно убиство на Џереми, но е ослободен од убиство од небрежност.

Три години подоцна, градот Хадонфилд, Илиноис, сè уште се опоравува од последиците од последното убивање на Мајкл Мајерс во 2018 година, [б 1] додека Мајкл исчезна. Лори Строд пишува мемоари, купила нова куќа и живее со Алисон, нејзината внука, која сега е медицинска сестра. Во меѓувреме, Кори работи во дворот за спасување на неговиот очув. На враќање дома, еден ден, тој е исмеван од средношколски насилници и во тој процес се повреди. Набљудувачката Лори го носи во ординацијата каде што работи Алисон. Алисон и Кори развиваат врска и подоцна присуствуваат на забава за Ноќта на вештерките, каде што Кори се соочува со мајката на Џереми. Откако ќе се скара со Алисон, Кори ја напушта забавата и налетува на насилниците, кои го фрлаат од мостот. Тој е влечен во канализацијата и се соочува со Мајкл, кој на крајот го пушта да си оди. На излегување, Кори се соочува со бездомник. Во борба, Кори го избодува човекот до смрт и бега.

Кори и Алисон одат на состанок за вечера, но се појавува поранешното момче на Алисон, полицаецот Даг Мулејни и ги малтретира двајцата. Кори подоцна го намами полицаецот во канализацијата. Мајкл излегува и го убива Даг на задоволство на Кори. Алисон е предадена за унапредување на работа, во корист на колешката медицинска сестра која има афера со докторот. Кори потоа го убива докторот во неговиот дом, додека медицинската сестра е убиена од Мајкл. Непознатиот Алисон планира да го напушти Хедонфилд со упорниот Кори поради траумата од минатото, додека Лори станува сè посомничава кон Кори. Откако го нашла како спие на местото каде што умрел Џереми, Лори се нуди да му помогне под услов да се оддалечи од Алисон. Кори возвраќа обвинувајќи ја за настаните што се случиле во Хадонфилд и вели дека ако не може да го има Алисон, никој нема да го има.

На 31 октомври, Кори се вратила во канализацијата и успешно се бори со Мајкл за неговата маска. Во меѓувреме, Лори и Алисон се расправаат додека таа планира да замине, а Алисон, исто така, ја обвинува Лори за постапките на Мајкл. Таа ноќ, Кори тргнува во дивеење, убивајќи ги насилниците откако ги намами во спасувачкиот двор, од кои еден случајно го убива својот очув. Потоа продолжува да ја убива мајка си, како и диџеј на локална радио станица, кој претходно го исмевал.

Во куќата на Строд, Лори лажно се обидува да се самоубие за да го намами Кори кај неа, кого таа го соборува по скалите. Кори потоа се прободува со нож во вратот за да ја намести Лори за неговата смрт пред Алисон што пристигнува. Мајкл ненадејно пристигнува и го убива Кори. Следува тепачка, а Лори успева да го закачи Мајкл на масата. По борба, Алисон пристигнува да помогне да се покори и конечно да го убие. Лори и Алисон го носат неговото тело во дворот за спасување со полициска придружба, привлекувајќи ги жителите на Хадонфилд, кои ги следат во поворка и го фрлаат во индустриски уништувач . Во следните денови, Алисон и Лори се помируваат, а Алисон го напушта Хадонфилд додека Лори ги завршува своите мемоари и повторно ја открива нејзината романса со заменикот Хокинс.

Улоги[уреди | уреди извор]

Производство[уреди | уреди извор]

Развој[уреди | уреди извор]

Лиење[уреди | уреди извор]

Снимање[уреди | уреди извор]

Постпроизводство[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Партитурата за Ноќта на вештерките е составена од Џон Карпентер, неговиот син Коди Карпентер и Даниел Дејвис,[4] кои претходно соработувале на првите два филма од серијата. Официјалниот саундтрак беше дигитално објавен на 14 октомври 2022 година, од Sacred Bones Records,[5] со ограничено винилско издание поставено на 20 јануари 2023 година [6] Во пресрет на премиерата на филмот, во септември 2022 година беа објавени две песни, „The Junk Yard“ и „The Procession“.[7][8] Целосно снимен во домашните студија на Карпентер и Дејвис,[9] партитурата вклучува теми од оригиналниот филм од 1978 година и содржи оригинална музика од групата за електронска музика Бој Харшер .[5]

Ослободете[уреди | уреди извор]

Прием[уреди | уреди извор]

Благајна[уреди | уреди извор]

Критички одговор[уреди | уреди извор]

Иднина[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Halloween Ends. Metacritic. Red Ventures. Посетено на October 14, 2022.
  2. Fuster, Jeremy (October 15, 2022). 'Halloween Ends' Slides Beneath 'Halloween Kills' With $43 Million Box Office Opening“. TheWrap. Архивирано од изворникот на October 23, 2022. Посетено на October 20, 2022.
  3. Klein, Brennan (October 13, 2022). Halloween Ends Reviews Lament a Mostly Unsatisfying Conclusion“. Screen Rant. Архивирано од изворникот на October 23, 2022. Посетено на October 20, 2022.
  4. Cremona, Patrick (October 19, 2022). Halloween Ends soundtrack: all the songs in the new slasher“. Radio Times. Архивирано од изворникот на October 23, 2022. Посетено на October 20, 2022.
  5. 5,0 5,1 Brown, Paul (September 22, 2022). „John Carpenter's Halloween Ends Soundtrack Initiates The Final Curtain for The Horror Franchise's Epic Climax“. Wall of Sound. Архивирано од изворникот на October 20, 2022. Посетено на October 20, 2022.
  6. „Listen to John Carpenter's 'Halloween Ends' soundtrack & get it on exclusive Blood Splatter vinyl“. BrooklynVegan. October 15, 2022. Архивирано од изворникот на October 22, 2022. Посетено на October 20, 2022.
  7. Halloween Ends Soundtrack Announced“. Heavy Magazine. September 13, 2022. Архивирано од изворникот на October 22, 2022. Посетено на October 20, 2022.
  8. Romanchick, Shane (September 27, 2022). „New Track From 'Halloween Ends' Score Sends Horror Fans To "The Junk Yard". Collider. Архивирано од изворникот на October 15, 2022. Посетено на October 20, 2022.
  9. Squires, John (September 13, 2022). 'Halloween Ends' Official Soundtrack from John Carpenter Coming Soon; Listen to a Preview Now“. Bloody Disgusting. Архивирано од изворникот на October 3, 2022. Посетено на October 21, 2022.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.