Нојкина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојкина
Место во Видемар
Црква во Нојкина
Црква во Нојкина
Црква во Нојкина
Грб на Нојкина
Нојкина во рамките на Германија
Нојкина
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општина Видемар
Основни податоци
Површина 40,25 км2
Надм. височина 99 м
Население 2.379  (31 декември 2011)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04509
Повик. бр. 034202, 034602, 034954
Портал www.neukyhna.de
Местоположба на место Нојкина во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°31′0″N 12°15′0″E / 51.51667° СГШ; 12.25000° ИГД / 51.51667; 12.25000Координати: 51°31′0″N 12°15′0″E / 51.51667° СГШ; 12.25000° ИГД / 51.51667; 12.25000

Нојкина (германски: Neukyhna) — село и поранешна општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од општината Видемар.