Нова џамија (Банско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова џамија
Основни податоци
МестоБанско, Општина Струмица
Припадностислам
ЕпархијаСтрумица
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Особености
Минариња1
Материјалитула

Новата џамија е муслимански објект кој се наоѓа во селото Банско, Општина Струмица.

Галерија[уреди | уреди извор]