Нино Хуртиџе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нино Хуртиџе
Нино Хурциџе во 2013 година
ЗемјаГрузија
Роден(а)28 август 1975(1975-08-28)
Советски Сојуз
Починал(а)22 април 2018(2018-04-22) (возр. 42)
Тбилиси, Грузија
ТитулаМеѓународен мајстор (1999)

Нино Хуртиџе (28 септември 1975 – 22 април 2018) била грузиска шахистка. Таа била наградена со ФИДЕ титули жена велемајстор (WGM) во 1993 година и меѓународен мајсторски натпревар (IM) во 1999 година.[1].

Таа го освоила и Светско првенство за девојки до 20 години во 1993 и 1995 година.

Хурциџе исто така го освои Светско првенство за девојки до 16 години од 1991 година во Гуарапуава, Бразил, Европско првенство за девојки до 20 години во 1992 година, апсолутниот Грузиско првенство во шах во 1998 година и женското грузиско првенство пет пати (во 1989, 1993, 2005, 2006 и 2013 година).

Учествувала на женскиот Интерзонски турнир во 1993 во Џакарта, Индонезија и 1995 во Кишињеу , Молдавија. Овие настани беа дел од циклусот Светско првенство во шах за жени од 1996 и 1999 година соодветно.

Во 1998 година таа победила во Ротердам на женскиот шампионат за универзитети, организиран од FISU.

Хурциџе се натпреваруваше на Светското првенство за жени што се одржа со симултанка во 2000, 2001, 2004, 2006, 2008, 2012, 2015 и 2017 година. , каде што била поразена од конечниот победник, Жу Чен), во Екатеринбург 2006 година (финале 8 - поразена од Алиса Галијамова), и во Техеран 2017 година (финале 16 - поразена од Антоанета Стефанова).[2].

Во екипните настани, Хурциџе играше за Грузија на Женска шаховска олимпијада во 1998, 2000, 2002, 2006 и 2012 година, женското Светско екипно првенство во шах во 2007 година, 2011 година, тимот го освои бронзениот медал, бронзениот медал, 2006 и 2012 година. и 2013 година, и женскиот Европско екипно првенство во шах во 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011 и 2013 година. ], Швајцарија во 1997 година. Хурциџе се натпреваруваше и во Европски клупски куп за жени со пет различни тимови во 1996, 1999, 2001, 2005, 2006, 2007, 2002 и 2002, .

Во 2004 година, таа беше втора зад Евгениј Шапошников на Отворениот турнир во Есен. Во 2005 година, таа беше број два оценета шахистка во Грузија со FIDE рејтинг од 2420. Во 2012 година Курциџе учествуваше на турнирот Гран при на ФИДЕ во Јермук, Ерменија.

Таа престојуваше во Тбилиси и долги години била тренер од ГМ Константин Асеев.

Хуртиџе починала од рак во април 2018 година.[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]