Николај Латишев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Податотека:Nikolay Latyshev.jpg
Николај Латишев

Николај Гаврилович Латишев (руски: Николай Гаврилович Латышев; 22 ноември 1913 година - 18 февруари 1999 година) ― судија на финалето на Светското првенство во фудбал во 1962 година, одиграно во Сантјаго, помеѓу Бразил и Чехословачка.[1]

Тој беше првиот судија од ФИФА од Советскиот Сојуз (од 1952 година), како и првиот Советски граѓанин назначен за судија на финалето на Светско првенство.

Пред судиската кариера, Латишев играл за ФК Електрозавод, Сталинец и Динамо Москва.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Финале на Светското првенство во фудбал 1958
Франција
Морис Гик
Судија на финалето на Светското првенство во фудбал 1962
{{{years}}}
Наследник
Финале на Светското првенство во фудбал 1966
Швајцарија
Готфрид Динст