Нидеросла

Координати: 51°2′0″N 11°29′0″E / 51.03333° СГШ; 11.48333° ИГД / 51.03333; 11.48333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидеросла
Место во Илмтал-Вински Пат
Црква во Нидеросла
Црква во Нидеросла
Црква во Нидеросла
Нидеросла во рамките на Германија
Нидеросла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општина Илмтал-Вински Пат
Основни податоци
Површина 5,84 км2
Надм. височина 175 м
Население 1.108  (31 декември 2012)
 - Густина 190 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99510
Повик. бр. 0 36 44
Координати 51°2′0″N 11°29′0″E / 51.03333° СГШ; 11.48333° ИГД / 51.03333; 11.48333

Нидеросла (германски: Niederroßla) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Илмтал-Вински Пат.