Неферкахор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неферкахор
Картуш на Неферкахор од Кралски список од Абидос.
Фараон на Египет
ВладеелНепознато, Осма египетска династија?
ПретходникНеферкаре Тереру?
НаследникНеферкаре Пеписенеб?

Неферкахор бил древно египетски фараон од Осмата египетска династија за време на првиот преоден период.[1] Според египтолозите Јирген фон Бекерат и Дарел Бејкер, тој бил единаесеттиот владетел од династијата.[2][1] Неговото име го има на Кралскиот список од Абидос (број 50) и на црн цилиндричен печат од непознато потекло.[3] Не се споменува во Кралскиот список од Торино, бидејќи е оштетен делот во кој би можело да биде споменат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Darrell D. Baker: The Encyclopedia of the Pharaohs: Volume I - Predynastic to the Twentieth Dynasty 3300–1069 BC, Stacey International, ISBN 978-1-905299-37-9, 2008, p. 261-262
  2. Jürgen von Beckerath:Handbuch der ägyptischen Königsnamen (Münchner ägyptologische Studien), 1984
  3. Peter Kaplony, Die Rollsiegel des Alten Reichs. vol. II: Katalog der Rollsiegel. pl. 144.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]