Неферкаре Тереру

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неферкаре Тереру
Неферкаре V
Картуш на Неферкаре Тереру од Кралскиот список од Абидос.
Фараон на Египет
ВладеелUnknown, Осма египетска династија?
ПретходникНикаре?
НаследникНеферкахор?

Неферкаре Тереру (исто така Неферкаре V) можеби бил крал на Осмата династија во древниот Египет во текот на првиот преоден период. Неговото име е потврдено само на Кралскиот список од Абидос (бр.49).

Наводи[уреди | уреди извор]