Неса (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неса
Место во Тојхерн
Грб на Неса
Неса (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Неса (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Тојхерн
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 178 м
Население 911  (31 декември 2009)
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06682
Повик. бр. 034443
Портал www.teucherner-land.de
Координати 51°9′N 12°1′E / 51.150° СГШ; 12.017° ИГД / 51.150; 12.017Координати: 51°9′N 12°1′E / 51.150° СГШ; 12.017° ИГД / 51.150; 12.017

Неса (германски: Nessa) е село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Тојхерн.