Ненад Окановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ненад Окановиќ (Краљево, 8 септември 1980) е српски театарски, телевизиски и филмски глумец.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во Кралево 8 септември 1980 година.[1] Завршил глума на Факултетот за драмски уметности во Белград во 2003 година.  во класата на Мирјана Карановиќ, и тој го привлекол вниманието на јавноста со улогата на синот Драган во серијата Село гори, а баба се чешла. Глумел во претставите „Огнен портокал“, „Пеперутка“ , „Злосторство и казна“ и др.

Покрај глумата, Ненад Окановиќ е и сопственик на фирма која се занимава со производство на еколошко гориво. Оженет е со девојка од гимназиските денови со која има две деца. 

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија актер Ненад Окановиќ
Год, Име Улогата
2002. Семејството богатство 2 (серија) Потполковник Јован Стевановиќ
2002. Лавиринт Elevat 2
2002. Лавиринт (ТВ серија) Elevat 2
2003. Јагоди во супермаркет
2003. Лисици Гостин во кафич.
2006 година. Guca! Грашок
2009 година. Селото е на оган... и така Драган
2010 година. Мртов човек не ика. Жаба
2007-2017. Селото гори, и жена чешла (ТВ серија) Синот На Драган
2011. Мешано месо Марко Краљевиќ
2011. Нова Година во петловци Драган
2012. VIR Гроф
2013 година. Рамна Гора (ТВ серија) Милислав Јањиќ
2014 година. Еднаков
2015 година. За царот и државата Милислав Јањичќ
2016 година. Браќа во Babyn линија Синот На Драган
2016 година. Убијци на мојот татко Перо

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nenad Okanović: Nikad ne nađem paru u česnici“. Puplsonline.rs. конс. 18. 8. 2016.. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]