Ненад Милосављевиќ (музичар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ненад Милосављевиќ
Ненад во 2008
Биографски податоци
Познат(а) и какоНеша Галија
Роден(а)6 февруари 1954
Ниш, Србија
Жанровирок
Занимањамузичар
Период на активност1975–денес
СоработнициГалија (музичка група)
Мреж. местоgalija.rs

Ненад Милосављевиќ (роден на 6 февруари 1954 година), познат и како Неша Галија (Неша Галија), е српски музичар и политичар, најпознат како фронтмен на српската и поранешната југословенска рок група Галија. Тој е брат на Галија вокалот и текстописец Предраг Милосављевиќ. Ненад Милосављевиќ е член на Социјалистичката партија на Србија и поранешен пратеник во Народното собрание на Србија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]