Нема време за умирање

Од Википедија — слободната енциклопедија
„No Time to Die“
РежисерКери Џоџи Фукунага
Продуцент
Главни улоги
МузикаХанс Цимер
КинематографијаЛинус Сандгрен
Монтажа
Студио
Дистрибутер
Премиера28 септември 2021 (2021-09-28) (Кралска Албертова сала)
30 септември 2021 (2021-09-30) (Обединето Кралство)
8 октомври 2021 (2021-10-08) (Соединети Држави)
Времетраење163 минути[1]
Земја
  • Обединето Кралство
  • Соединети Држави[2]
Јазиканглиски
Буџет$250–301 милиони[3][4]
Бруто заработка$774 милиони[5][6]

Нема време за умирање ― шпионски филм од 2021 година и дваесет и петти во серијалот „Џејмс Бонд“ од Eon Productions. Во него глуми Даниел Крег во неговото петто и последно излегување како измислениот британски МИ6 агент Џејмс Бонд. Режисер бил Кери Џоџи Фукунага по сценарио на Нил Первис, Роберт Вејд Фукунага и Фиби Волер-Бриџ. Леа Сејду, Бен Вишо, Наоми Харис, Џефри Рајт, Кристоф Валц, Рори Кинеар и Ралф Фајнс ги репризираат своите улоги од претходните филмови, со Рами Малек, Лашана Линч, Били Магнусен, Ана де Армас, Дејвид Денчик и Дали. Во овој филм, Бонд, кој ја напуштил активна служба со МИ6, е регрутиран од ЦИА за да пронајде киднапиран научник, што доведува до пресметка со моќен противник.

Развојот започнал во 2016 година. Тоа е првиот филм за Џејмс Бонд дистрибуиран од Universal Pictures, која ги стекнала правата за меѓународна дистрибуција по истекот на договорот со Sony Pictures по објавувањето на Спектар во 2015 година. United Artists Releasing ги има правата за Северна Америка, како и светските дигитални и телевизиски права Universal ги има и светските права за физички домашни медиуми. Дени Бојл првично бил најден да го режира и да го напише сценариото заедно со Џон Хоџ. И двајцата заминале во август 2018 година поради творечки разлики, а Фукунага бил најавен како замена на Бојл еден месец подоцна. Повеќето од глумечката екипа потпишале до април 2019 година. Главната фотографија се одржала од април до октомври 2019 година. Били Ајлиш ја извела тематската песна.

Нема време за умирање ја имал својата светска премиера во Кралската Албертова сала во Лондон на 28 септември 2021 година, а бил објавена во кината на 30 септември 2021 година во Обединетото Кралство и на 8 октомври 2021 година во САД, откако било одложено со заминувањето на Бојл и подоцна, од пандемијата COVID-19. Филмот добил главно позитивни критики, при што многумина сметале дека е задоволителен заклучок за времето на Крег како Бонд и заработил над 771 милион долари ширум светот, што го прави трет филм со најголема заработка во 2021 година.

Photograph of director Cary Joji Fukunaga at the UK premiere of television miniseries Maniac
Кери Џоџи Фукунага, режисер на Нема време за умирање

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „No Time to Die“. Британски одбор за филмска класификација. Архивирано од изворникот 6 октомври 2021. Посетено на 21 декември 2021.
  2. „No Time to Die“. Lumiere. Европска аудиовизуелна набљудувачница. Архивирано од изворникот на 4 октомври 2021.
  3. Ford, Rebecca (6 November 2019). „Bond Women: How Rising Stars Lashana Lynch and Ana de Armas Are Helping Modernize 007“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот 20 јануари 2020. Посетено на 21 декември 2021.
  4. Lang, Brent; Donnelly, Matt (30 октомври 2020). „Breaking Down MGM's Costly 'No Time to Die' Dilemma“. Variety. Архивирано од изворникот 31 октомври 2020. Посетено на 21 декември 2021.
  5. Предлошка:Cite Box Office Mojo
  6. Предлошка:Cite The Numbers

Надворешни врски[уреди | уреди извор]