Немања Максимовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Немања Максимовиќ (26 јануари 1995) е српски професионален фудбалер кој игра како дефанзивен играч за врска за шпанскиот клуб Хетафе ЦФ и за српската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Бања Ковиљача, Максимовиќ играл за младинските тимови на Црвена Ѕвезда од Белград до нивото до 19 години, но на крајот му бил раскинат договорот. По неговото прикажување на УЕФА У19 првенството во 2013 година, тој потпишал со словенечката Домжале. Своето професионално деби го направил на 18 октомври 2013 година во ремито 2–2 со Заврч.[1]

Астана[уреди | уреди извор]

На 7 февруари 2015 година, Максимовиќ потпишал две и пол годишен договор со ФК Астана од Казахстанската Премиер лига.[2] На 27 август 2015 година, Максимовиќ го постигнал израмнувачкиот гол против АПОЕЛ во реваншот од плеј-офот за Лигата на шампионите 2015-16 на УЕФА, со што Астана се пласирала во нивната прва групна фаза во Лигата на шампионите.[3]

Валенсија[уреди | уреди извор]

На 2 јули 2017 година, Валенсија го објавила потпишувањето на Максимовиќ со договор до 2022 година.[4] Тој го направил своето деби за клубот на 18 август, влегувајќи како доцна замена за Карлос Солер во победата од 1–0 во Ла Лига на домашен терен против УД Лас Палмас.[5]

Хетафе[уреди | уреди извор]

На 16 јули 2018 година, Максимовиќ потпишал со Хетафе до 2024 година.[6]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Максимовиќ играл за репрезентацијата на Србија до 19 години која го освои Европското првенство за играчи до 19 години на УЕФА во 2013 година.[7] Тој бил именуван во репрезентацијата на Србија до 20 години за Светското првенство во ФИФА У-20 2015 во Нов Зеланд, постигнувајќи го победникот на две минути до крајот на финалето, победувајќи го Бразил со 2–1 за прва меѓународна чест на Србија како независна нација.[8] Максимовиќ го направил своето деби за Србија на 23 март 2016 година, во поразот од Полска со 1–0.[9] Во мај 2018 година, тој бил именуван во прелиминарниот тим на Србија за Светското првенство во фудбал во Русија 2018 година, но тој не бил избран за конечниот тим.[10]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Астана [11]

 • Премиер лига на Казахстан : 2015, 2016 година
 • Куп на Казахстан : 2016 година
 • Суперкуп на Казахстан : 2015 година

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Србија [11]
 • УЕФА Европско првенство до 19 години : 2013 година
 • Светско првенство на ФИФА до 20 години : 2015 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Zavrč – Domžale 2:2 – Prva liga Telekom Slovenije“. prvaliga.si (словенечки). 18 October 2013. Посетено на 6 February 2020.
 2. В ФК Астана - чемпион Европы-2013 (руски). FC Astana official website. 7 February 2015. Архивирано од изворникот на 2018-01-09. Посетено на 9 February 2015.
 3. Petar Lazić (May 13, 2017). „Hotsport.rs: HOTSPORT INTERVJU – NEMANJA MAKSIMOVIĆ: San mi se nije ostvario da igram za voljeni klub, a sada ću igrati protiv Mesija i Ronalda (српски). Посетено на January 8, 2018.
 4. „Maksimovic, new Valencia CF player until 2022“. valenciacf.com. Valencia CF. 2 July 2017. Посетено на 3 July 2017.
 5. „Este Valencia pinta bien“ [This Valencia look good] (шпански). Marca. 18 August 2017. Посетено на 18 August 2017.
 6. „El Getafe se hace con Maksimovic“ [Getafe signs Maksimovic] (шпански). Getafe CF. 16 July 2018. Посетено на 16 July 2018.
 7. [1] UEFA: Match Report - France 0-1 Serbia - August 1, 2013
 8. „Under-20 World Cup: Serbia beat Brazil in Auckland final“. BBC Sport. 20 June 2015. Посетено на 20 June 2015.
 9. Максимович дебютировал за Сербию. sports.kz (руски). Sports.KZ. 24 March 2016. Посетено на 24 March 2016.
 10. Један тим, срцем свим – Младен Крстајић одабрао [One team, with all their hearts – Mladen Krstajić selects]. FSS.rs (српски). Football Association of Serbia. 24 May 2018. Посетено на 24 May 2018.
 11. 11,0 11,1 „N. MAKSIMOVIĆ“. Soccerway. Посетено на 26 November 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]