Невадо Трес Крусес Централ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Невадо Трес Крусес Централ
Највисока точка
Надм. вис.6629 м
Истакнатост610 м
Координати27°04′12″S 68°47′09″W / 27.069886° ЈГШ; 68.785724° ЗГД / -27.069886; -68.785724
Име
ПреводCentral three crosses (шпански јазик)
Географија
Невадо Трес Крусес Централ на карта

Карта

Матичен венецАнди
Геологија
Старост на карпатаплеистоцен
Видвулкан
Вулкански лак/појасКордиљера Клаудио Гај ,[1] Централна Вулканска Зона
Последен избув28,000 години.[2]
Искачување
Прво освојувањеСтефан Осецки и Витолд Париски, 1937
Најлесен патпешачење

Невадо Трес Крусес Централ — вториот врв на изумрениот вулкански масив, кој се наоѓа во планинскиот венец Анди во регионот Атакама на границата помеѓу Аргентина и Чиле.

Невадо Трес Крусес Централ е втор е вториот од вкупно трите вулкани кои се наоѓаат на Невадо Трес Крусес, кој достигнува 6.629 метри надморска височина. Невадо Трес Крусес Централ е највисокиот врв кој се наоѓа целосно на територија на Чиле и е единаесетта највисока планина во Јужна Америка[3] и кратер од околу еден километар[4]. За првпат бил искачен од страна на полските планинари 1937 од Стефан Осецки и Витолд Париски, на 26 февруари 1937 година[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rundel, Philip W.; Kleier, Catherine C. „Parque Nacional Nevado de Tres Cruces, Chile: A Significant Coldspot of Biodiversity in a High Andean Ecosystem“ (PDF). The Newsletter of the Consortium for Integrated Climate Research in Western Mountains. US Forest Service. Посетено на 22 November 2015.
  2. Moreno, edited by Teresa; Gibbons, Wes (2007). The Geology of Chile. London: Geological Society. стр. 154. ISBN 9781862392205. Посетено на 22 November 2015.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  3. Rundel, Philip W.; Kleier, Catherine C. „Parque Nacional Nevado de Tres Cruces, Chile: A Significant Coldspot of Biodiversity in a High Andean Ecosystem“ (PDF). The Newsletter of the Consortium for Integrated Climate Research in Western Mountains. US Forest Service. Посетено на 22 November 2015.
  4. Chile Excepción. „Volcans du Chili : hauts sommets et fumerolles“ (француски). Посетено на 23 February 2017.
  5. Andeshandbook. „Descripción del Nevado Tres Cruces Central“. Посетено на 23 February 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]