Национална школа за мостови и патишта

Од Википедија — слободната енциклопедија

Национална школа за мостови и патишта (француски: École nationale des ponts et chaussées или École des Ponts ParisTech — универзитет во Париз, Франција. Претставува еден од најпрестижните и најелитните универзитети и е член на таканаречената ParisTech, основан во 1747 година.[1]

Познати дипломци[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ecole des Ponts ParisTech

Надворешни врски[уреди | уреди извор]