Национален парк Ширетоко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Ширетоко
知床国立公園
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Shiretoko National Park.jpg
Поглед од морето
МестоХокаидо, Јапонија
Координати44°06′N 145°11′E / 44.100° СГШ; 145.183° ИГД / 44.100; 145.183Координати: 44°06′N 145°11′E / 44.100° СГШ; 145.183° ИГД / 44.100; 145.183
Површина386,33 km2 (149,16 sq mi)
Воспоставен(а)1 јуни 1964
Службен назив: Ширетоко
Тип:Природен
Критериуми:ix, x
Прогласено:2005 (29. сесија)
Број1193
Држава:Јапонија
Регион:Азија-Тихи Океан

Националниот парк Ширетоко (知床国立公園, Ширетоко кокурицу коен) ― национален парк кој го покрива гротото на Полуостровот Ширетоко на североисточниот крај на островот Хокаидо, Јапонија. Зборот ширетоко потекнува од ајнскиот збор „сир еток“, значејќи „место каде земјата испакнува“.

Еден од најоддалечените региони во Јапонија, голем дел од полуостровот е достапен само пеш или со брод. Ширетоко е најпознат како дом на најголемото јапонско население на кафеави мечки и нуди поглед на островот Кунашири, чија сопственост ја оспоруваат Јапонија и Русија. Паркот има водопад со топли извори наречен Водопади Камујвака (カムイワッカの滝, Камујвака/Камујуака-но-таки). „Камуј вака“ значи „вода на боговите“ на ајнски јазик.

Шумите на паркот се умерени и подалпски мешани шуми; главните видови дрвја вклучуваат сахалинска ела (Abies sachalinensis), Ерманова бреза (Betula ermanii) и монголски даб (Quercus mongolica). Надвор од границата на шумата има непробојни грмушки од сибирски џуџести борови (Pinus pumila).

Во 2005 година, УНЕСКО ја прогласил областа за светско наследство, советувајќи да се развие имотот заедно со Курилските Острови во Русија како прекуграничен „Парк на мирот на светското наследство“. Ставањето на списокот на Ширетоко како природно наследство било сметано за домородните Ајни како контрадикторно со долгата историја на ајнско живеење во областа на паркот.[1]

Центарот за природа на паркот Ширетоко е во Шари. Служи како центар за посетители и вклучува филм за паркот, ресторан и продавница за подароци.

Особености[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. M. Hudson, M. Aoyama, “Occupational apartheid and national parks: the Shiretoko world heritage site,” in F. Kronenberg, N. Pollard, D. Sakellariou, eds. Occupational Therapies Without Borders: Towards an Ecology of Occupation Based Practices (Edinburgh: Elsevier), pp. 247-255

Надворешни врски[уреди | уреди извор]