Прејди на содржината

Национален парк Боске де Фрај Хорхе

Координати: 30°40′00″S 71°40′00″W / 30.66667° ЈГШ; 71.66667° ЗГД / -30.66667; -71.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален парк Боске де Фрај Хорхе
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Изглед над националниот парк
МестоРегион Кокимбо, Чиле
Најблизок градОвале
Координати30°40′00″S 71°40′00″W / 30.66667° ЈГШ; 71.66667° ЗГД / -30.66667; -71.66667
Површина100 км2
Воспоставен(а)1941
Посетители13.205 (во 2004 [1])
Управно телоНационална корпорација за шумарство
Службен назив: Humedal del río Limarí, desde Salala hasta su desembocadura
Прогласено:21 Јули 2020
Број2424[2]

Националниот парк Боске де Фрај Хорхе (шпански Национален парк Боске Фреј Хорхе) се наоѓа во провинцијата Лимари, регионот Кокимбо, Чиле. Тоа е биосферен резерват на УНЕСКО. Управувањето со овој и другите национални паркови во Чиле е доверено на Корпорацио Национален Форстал, КОНАФ.[3]

Географија

[уреди | уреди извор]

Националниот парк лежи приближно 100 км јужно од Ла Серена на Тихиот Океан, како и приближно 30 км западно од Овалле. Лежи близу пустината Атакама, во Кордилера де Талинеј, кој е дел од чилеанскиот крајбрежен опсег. На југ, паркот се граничи со реката Лимари, чии долни текови се означени како заштитено место Рамсар од 2020 година.

Паркот зафаќа површина од 100 км², но шумите зафаќаат само 4% од неговата површина.[1] Националниот парк е познат по тоа што има најсеверни умерени дождовни шуми на Валдивија. Крајбрежната магла (шпански: Camanchaca) виси на падините на планините и ја навлажнува суптропската вегетација, дозволувајќи им на хидрофилните шуми да преживеат и покрај тоа што се опкружени со полусуви грмушки, со просечни годишни врнежи од околу 113 мм Шумата е вестицијален опстанок во последниот глацијален период. Сепак, неодамнешното генетско истражување засновано врз метазоани, сугерира дека шумата Фреј Хорхе е реликвија на шумите што го окупирале овој пејзаж за време на Палеоген / Неоген, кој се повлекол поради расификацијата на регионот, со приближна возраст на дивергенција со јужниот шуми стари над 20 милиони години.

Типични растенија на националниот парк вклучуваат:

  • Перуанска пиперка (Schinus latifolius)
  • Azara celastrina
  • Lithraea venenosa
  • Porlieria chilensis
  • Оливило (Aextoxicon punctatum)
  • Епифитите вклучуваат: Сарменента сканди и Гризелинија.

Паркот вклучува и голем број помали животни, како Обични дегу, Чинчла и Лисици. Во паркот живеат многу различни видови птици, како чилеанскиот тинаму (Nothoprocta perdicaria) и (Sturnella loyca).

Историја

[уреди | уреди извор]
Шума Оливилос

Местото каде денес се наоѓа Националниот парк Фреј Хорхе било откриено во 1627 година од свештеник од францисканскиот ред, кој, поради недостаток на дрва во областа, тргнал да го бара со помош на некои мазги. Откако „чудесно“ го пронашол на оваа локација, тој се вратил со малку дрва и ја искористил за да изгради дел од камбанаријата на црквата во Сан Франциско во Ла Серена. Националниот парк Боске де Фрај Хорхе е создаден во 1941 година и е управуван од чилеанскиот шумски орган КОНАФ. УНЕСКО го вградил националниот парк како биосферен резерват во 1977 година.

  1. 1,0 1,1 „Áreas Silvestres“. Región de Coquimbo. Sernatur. Архивирано од изворникот на 2007-07-18. Посетено на 2007-07-26.
  2. „Humedal del río Limarí, desde Salala hasta su desembocadura“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 15 July 2020.
  3. „Parque Nacional Bosques de Fray Jorge“. Corporacion Nacional Forestal. Архивирано од изворникот на 2012-04-04. Посетено на 2012-03-20.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]