Прејди на содржината

Национален музеј за историја на Азербејџан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален музеј за историја на Азербејџан

Национален музеј за историја на Азербејџан е најголемиот музеј во Азербејџан, лоциран во Баку, во поранешната палата на азербејџанскиот нафтен магнат и филантроп Хаџи Зеиналабдин Тагиев. Основан е во 1920 година и отворен за посетители во 1921 година.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата на Музејот била изградена помеѓу 1893 и 1902 година. Италијанско-ренесансната зграда на Музејот е огромна и зафаќа цел градски блок. Во одредени делови од зградата има четири ката. Дизајниран е од полскиот архитект Јозеф Гославски.

Кога Црвената армија влегла во Баку во април 1920 година, резиденцијата на Тагијев - како и на други богати нафтени барони - веднаш им биле одземени. Со одлука на Народниот комесаријат на Советскиот Сојуз, резиденцијата е основана како музеј во јуни 1920 година само два месеци откако болшевиците го зазеле Баку.

Во мај 1934 година била донесена посебна наредба за подобрување на наставата по историја и географија во училиштата, поточно, за воведување на „предностите“ на социјалистичкото општество на неговите членови за да се негува генерацијата во идеологијата на тоталитарниот режим на општеството.[2] Марксистичкото разбирање на историјата се испорачува преку институции за историско истражување и други институции. Дополнително, создадени се нови видови историски и регионални музеи за да го инспирираат учењето и промовирањето на историјата.

Музејски експонати

Мрежата на музеи со историски профил е проширена во однос на новиот систем. Покрај тоа, советските механизми за застапување станале многу посилни и погласни во овој период. Понатаму, знаењето за историјата на земјата било развиено преку достигнувањата на музејот во истражувањето. Од 1925 г до 1960-тите, додека Институтот за историја на Академијата на науките не бил задолжен за археолошка работа, биле поставени темелите за научно истражување на антички материјали и културни споменици на територијата на Азербејџан под водство на археолозите Давуд Шарифов, Евгениј Пахомов, Исак Џафар-Задех, Мовсум Саламаов, Салеха Газииева, Мамадалија Хусеинова.[2] Извршени се ископувања во Којали, Кабала, Гања, Караба Гилан, Орангала, Мингеквир и други места. Збирката на музејот се состои од материјали откриени за време на овие ископувања и од етнографски експедиции.

Архитектура[уреди | уреди извор]

На вториот кат од резиденцијата Тагијев, до неа има две големи хали. Едната е заснована на ориентален дизајн (мавритански), а другата е во стилот на западната култура. Ориенталната соба има огромни стаклени прозорци, позлатени лакови, високо декоративни ѕидови, тавани и лустери. Линиите во втората сала се понормални една на друга - правоаголни.

Според фотографиите стари околу 90 години, една од најразработените простории бил будоарот (приватна дневна соба) на сопругата на Тагиев. Целиот подвижен мебел и слики во оваа соба ги нема. Денес не останало ништо освен украсениот мозаичен таван. За време на советскиот период, четири слоја бела боја биле нанесени на високо цветните украси на ѕидовите. Дури и во главните хали на резиденцијата, оригиналната боја се држела неверојатно добро по сето ова време. Бојата е направена од ситно мелена лушпа од јајце, што било пракса и на византиските иконописци. Речиси 100 години подоцна, оригиналните бои со нивната суптилност и софистицираност ниту се избледени ниту уништени.[3]

Одделенија[уреди | уреди извор]

Музејот има повеќе од 2000 експонати и ги вклучува следните оддели:[4]

 • Катедра за модерна историја
 • Катедра за етнографија
 • Одделот за античка и средновековна историја на Азербејџан
 • Одделение за научни истражувања
 • Лабораторија за реставрација на музејски поставки
 • Збирка нумизматика
 • Збирка на уметнички дела
 • библиотека

Галерија[уреди | уреди извор]

Збирка нумизматика[уреди | уреди извор]






Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Архивирана копија“. Архивирано од изворникот на 3. 11. 2008. Посетено на 22. 5. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 2. 2,0 2,1 The National Museum of Azerbaijani History at 90 - Culture - Visions of Azerbaijan Magazine
 3. 13.2 - National History Museum: Taghiyev's Residence
 4. The Azerbaijan History  Museum

Надворешни врски[уреди | уреди извор]