Насерово Езеро

Координати: 22°25′N 31°45′E / 22.417° СГШ; 31.750° ИГД / 22.417; 31.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Насерово Езеро
Поглед од Абу Симбел
Мапа што ја покажува локацијата на езерото
Координати22°25′N 31°45′E / 22.417° СГШ; 31.750° ИГД / 22.417; 31.750
ВидРезервоар
Главни приливиНил
Главни истециНил
Сливни земјиЕгипет, Судан
Најг. должина550 kм (340 ми) км
Најг. ширина35 kм (22 ми) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
5,250 km2 (2,030 ми) км2
Прос. длабочина25.2 м (83 ст) м
Најг. длабочина180 м (590 ст) м
Зафатнина132 km3 ([convert: unit mismatch])[1] км3
Брег7,844 kм (25,735,000 ст) км
Надм. височина183 м (600 ст) м
Наводи[1]
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Насеровото Езеро е големо вештачко езеро на југот од Египет и на северот на Судан. Строго, терминот Насерово Езеро се однесува само на поголемиот дел на езера кои се наоѓаат на Египетска територија (83%), додека пак делот што припаѓа на Судан, Суданците го нарекуваат Нубијско Езеро.

Езерото настанало како резулата на изградбата на Асуанската брана преку Нил помеѓу 1958 и 1970 година. Езерото е долго околу 550 километри и има максимална ширина од 35 километри, во близината на Северниот Повратник. Езерото има површина од 5,250 квадратни километри, а има најголем волумен од 157 километри кубни вода. Подигнувањето на нивото на езерото во текот на 1990-те довело до изливање вода во западната пустина, со тоа што настанало езерото Тошка во 1998 година.

Повеќе значајни Нубијски археолошки наоѓалишта се раздвоени камен по камин и преместени на повисоко ниво, меѓу кои е најзначајно Абу Симбел. Еѓипќаните му дали име во чест на нивниот претседател Гамал Абдел Насер, кој бил започнувач на проектот.

Наводи[уреди | уреди извор]