Тошка (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езеро Тошка
ПодрачјеЊу Валеј Говернорате
Координати23°06′ N; 30°54′ E / 23.1° N; 30.9° E / 23.1; 30.9Координати: 23°06′ N; 30°54′ E / 23.1° N; 30.9° E / 23.1; 30.9
Главни приливиНил-Насерово Езеро по каналот Садат
Сливни земјиЕгипет

Езерото Тошка (арапски: بحيرات توشكى, фонетски: boħeˈɾæːt ˈtoʃkæ) е назив за неодамна створени ендореични езера во Егпетскиот дел на Сахара.


Асуанската брана, изградена 1964—1968, го направила Насерово Езеро, со максимална надморска висина од 183 m. Во 1978 година, Египет почнал да го гради Садатовиот канал северозападно од Насеровото Езера низ Вади Тошка како би се овозможило да вода над 178 m се влева во депресија на јужниот крај на еоценските варовнички висорамнини. Кон крајот на 1990-те водата почнала да тече низ Садатовиот канал во Западната пустина. Овој канал кој води низ Нил е обложен со бетон, за да се избегне губитокот на вода. Водата од Нил оди нормално во каналот, а од него се пумпа преку големата пумпна станица Мубарак северно од Абу Симбел.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • [1] -{Astronaut photography of Sara Lake formation 1998-1999.}-
  • [2] -{March 2002 MODIS 'true color' image of Toshka Lakes and vicinity.}-
  • [3] -{Jan. 2003 MODIS false color image of the Toshka Lakes.}-
  • [4] -{This fly-through is of the area imaged by satellites before the lakes formed.}-
  • [5] -{Astronaut photography documenting the formation of the westernmost lake in 2001.}-
  • [6] -{Astronaut photography documenting shrinking of the lakes in late 2005.}-
  • [7] -{CEO (Crew Earth Observation) on the Gateway to Astronaut Photography of Earth (Toshka, Egypt)}-