Нарсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нарсдорф
Место во Гајтхајн
Улица во Нарсдорф (2012 г.)
Улица во Нарсдорф (2012 г.)
Нарсдорф is located in Германија
Нарсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Град Гајтхајн
Место единици 9
Основни податоци
Површина 24,49 км2
Надм. височина 252 м
Население 1.659  (31 декември 2015)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04657
Повик. бр. 034346 и 034341
Координати 51°1′0″N 12°43′0″E / 51.01667° СГШ; 12.71667° ИГД / 51.01667; 12.71667Координати: 51°1′0″N 12°43′0″E / 51.01667° СГШ; 12.71667° ИГД / 51.01667; 12.71667

Нарсдорф (германски: Narsdorf) — поранешна општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија. На 1 јули 2017 година била припоена кон градот Гајтхајн.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Eingemeindung Narsdorf“. Stadt Geithein. Посетено на 24 јули 2017.