Народен фронт за ослободување на Палестина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Народен фронт за ослободување на Палестина (НФОП, англиски: Popular Front for the Liberation of Palestine; арапски: الجبهة الشعبية لتحرير فلسطين) — левичарска радикална марксистичка военизирана организација, која се залага за создавање независна палестинска држава. Основана е во 1967 г. од спојувањето на три палестински групи: Палестинскиот ослободителен фронт на Ахмед Џибрил (создаден во 1961 г.), групата „Херои на возвраќањето“ и групата „Одмаздничка младина“. Групата е позната и како „Група на црвените орли“ и „Група Халхул“. НФОП е признат како терористичка организација во САД, Канада, ЕУ, Обединетото Кралство и Израел.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sawafta, Ali (30 April 2018). „Palestinian forum convenes after 22 years, beset by division“. reuters.com.
  2. „Fatah slams Hamas' intention to reshuffle its deposed government“. People's Daily Online. 26 December 2010. Посетено на 4 February 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]