Надградбен стан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Надградбен стан во Менхетен со базен

Надградбен стан (англиски: penthouse apartment или само penthouse) е посебен вид на стан на врвот на една зграда во вид на надградба.

Ваквиот стан може да имаат ексклузивни одлики како посебен влез, посебен лифт и најчесто се простираат на целиот кат. Тие се обично скапи и луксузни станови, иако во земјите во развој наоѓаме евтини надградбени станови.

Надградбените станови ги има и по хотелите со добар поглед на градското окружување.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]