Прејди на содржината

Награда Рачанска повелба

Од Википедија — слободната енциклопедија

Наградата „Рачанска повелба“ ја доделува Фондацијата „Рачанска баштина“ почнувајќи од 1995 година за придонеси во изучувањето на српската книжевност. Наградата се доделува во капијата на манастирот Рача, во рамките на духовната манифестација „Денови на Рача покрај Дрина“.

Наградата во 2007 година ја добил д-р Ѓорѓе Трифуновиќ, професор на Универзитетот во Белград, за целокупниот опус посветен на проучувањето на српската средновековна книжевност и српско-византиските врски, а пособено за приредувањето на капиталното дело на српската култура „Типикот на архиепископот Никодим“.

Досегашни добитници на наградата се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Рачанска повеља Хандкеу (РТС, 9. октобар 2012)
  2. Емиру Кустурици „Рачанска повеља“ (Б92, 30. мај 2011), Посетено на 13. 4. 2013.
  3. Рачанска повеља Драгославу Михаиловићу („Вечерње новости“, 23. септембар 2013)
  4. „Matiji Bećkoviću dodeljena Račanska povelja“. РТС. 16. октобар 2016. Посетено на 7. 3. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]