Мулзум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мулзум
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Мулзум
Мулзум is located in Германија
Мулзум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Место единици 3
Основни податоци
Површина 8,43 км2
Надм. височина 3 м
Население 543  (31 декември 2017)
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04742
Портал www.sglandwursten.de
Координати 53°40′0″N 8°33′0″E / 53.66667° СГШ; 8.55000° ИГД / 53.66667; 8.55000Координати: 53°40′0″N 8°33′0″E / 53.66667° СГШ; 8.55000° ИГД / 53.66667; 8.55000

Мулзум (германски: Mulsum) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во историската област Вурстенски крај помеѓу градовите Куксхафен и Бремерхафен.

Месни единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Мулзум се состоела од следниве единици:

  • Левинг
  • Мулзум (гл. место)
  • Вирде

Надворешни врски[уреди | уреди извор]